Reklam

SET KİLİTLEME NEDİR? BEN DE YAPABİLİR MİYİM?

USB SET KİLİTLEME OLAYI NEDİR? ŞİFRELEME İLE KİLİTLEME AYNI MIDIR?

SET KİLİTLEME NEDİR? BEN DE YAPABİLİR MİYİM?
Editör: Piyanistset
15 Ekim 2018 - 22:02

Bu sıralar USB SET kilitleme işini merak edenlerin sayısı oldukça fazla gibi, ama bu iş sanıldığı kadar kolay mi, gelin birlikte okuyup karar verelim;


KİLİTLİ SET NEDİR NEDEN YAPILIR VE HERKES YAPABİLİR Mİ?

Cevaba öncelikle "parası olan herşeyi yaptırır" diyerek başlayalım. (piyanistset.com)Kilitli SET yapmanın amacı; içindeki ritim veya seslerin  yapılışı esnasında ciddi maliyet, emek ve zaman sarf edilen bir içeriğin piyasada korsan şekilde kullanılmasını engellemektir.  Dolayısıyla şahsa münhasır olarak kullanılır, ve bir başkasının kullanmasına imkan vermez.Burada karıştırılan konu şudur; USB kilitlemek ayrı bir olay, şifrelemek ayrı bir olaydır.   Şifreleme işlemini herkes yapabilir. (örneğin windows 7 bilgisayarlarda profesyonel sürümlerde sağ tıklandığında Bitlocker şifrelemesi)       

ANCAK; siz şifreyi açtığınızda USB içindeki veri savunmasız kalacak ve gerekirse kopyalanabilecektir. Çünkü şifreleme ile sadece USB'ye bir anahtar koyarsınız.

KİLİTLEME İSE: Hem USB' ye bir anahtar koyar, hem de USB içindeki tüm verileri farklı nümerik kodlarla  kilitler. Bu olaya Dongel (dangıl) denir.Dongel ile kilitlenmiş bir USB cihaza her takıldığında farklı bir kod üreterek, alıcı makinanın RAM'ına bu kodu iletir, ve bu kod sadece o USB için tasarlanır. Dolayısıyla siz USB içindeki dataları  bir başka USB'ye  alıp atsanız dahi, SET içindeki sesler ve saireler kendine tanımlanmış Dongel koduna erişemediği için cihazda açılmaya müsaade etmeyecektir.        

Bazen USB 'lerde sadece 1 kilobaytlık bir dongel kodundan başka birşey yoktur. SET sahibi setini ilgili bu işi yapan firma ya da kişilere gönderir, set içindeki verilerini kilitlettirir ve o kilit sadece içinde dongel bulunan ve bahse konu o sete tanımlanmış anahtarla çalışır. (piyanistset.com)Dongel olayı bugün birçok televizyonlarda smartTV ve wifi özelliği katmak için USB stick (çubuk) olarak da kullanılır.        Kısacası dongel kilidi cihaz Ramı ile haberleşerek doğru kodu ister, uyumlu ise veriyi açar.                

SET YAPTIM KİLİTLEYEBİLİR MİYİM?

Eğer çok iyi bir yazılımcı iseniz, bu işlere yabancı değilseniz bir kaç lisanslı programı satın alarak bu işlemi yapabilirsiniz ama bu sanıldığı kadar ucuz ve kolay değildir. Google yoluyla "DONGEL KEY" şeklinde aramalar yaptığınızda bir takım bilgileri edineceksiniz.Ülkemizdeki yukarıda bahsedildiği gibi kilitli USB ile SET yapanlar, bu işlemi çoğunlukla İtalyada bulunan KORG entegreli bir firmaya veya Almanya'daki (OLİVER) bir kilitleme firmasına ciddi bir maliyet ödeyerek yaptırmaktalar.

USB setlerde sıkça dile getirilen pahalılık olayının nedeni budur. Henüz Türkiye'de bu işlemi yapan bir firmaya rast gelmedik, ama belki de vardir, peşin konuşmayalım.Özetle; sizler de USB SET'lerinize şifre koyabilirsiniz ama bu koyduğunuz şifreler verilerinizi kilitlemez ve doğrudan şifreli iken cihazda çalışmaz. Sadece kaybetmeniz halinde veya çalınması halinde setiniz piayasaya düşmez. (Güçlü bir hacker uğrasmadıkça, ki dijital alemde mümkün olmayan şey yok, ayrıca düğünlerde güpegündüz laptop, USB, kablo hırsızlıkları da göz ardı edilemez) (piyanistset.com)

Ama maliyeti ile dongel kilitleme yaptırarak ürettiğiniz bir SET, bir başkasının eline geçse de, kopyalanmaz, çoğaltılamaz. Dongel şifrelerini kırmak da her babayiğit hackerin harcı değildir, ayrıca telifli ürünleri kırmak yasal bir suçtur ve de çünkü yukarıda dediğimiz gibi dongel key sürekli değişkendir. Legal olan da, insanların emek, zaman ve para harcayarak alın teriyle yaptıkları çalışmalara saygı duymak, emeğin hakkını vermek, yapabiliyorsa daha güzelini yapmaktır. Yukarıda yazdığımız bu yazı araştırmalar neticesinde varılan kanaati bir yazıdır, eksiklikleri ile sabırla okuduğunuz için teşekkür ederiz.

piyanistset.com ekibi
 

Bu haber 8368 defa okunmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Korg Pa900 Saud Arabic Ethnic Set - Buradan Bedava İndir - Free Download Here
Korg Pa900 Saud Arabic Ethnic Set - Buradan Bedava İndir - Free...
Korg Pa700 - Pa1000 Karma Ritim Sound Performance Set - Buradan Bedava İndir - Free Download Here
Korg Pa700 - Pa1000 Karma Ritim Sound Performance Set - Buradan...