PA4X YENİ O.S. FISILTILARI ;) -mutlaka okuyunuz-

15 Şubat 2018 - 11:36 - Güncelleme: 15 Şubat 2018 - 16:31

Klavye dünyasında  son günlerin popüler tartışma ve merak konusu, Korgun Amiral gemisi pa4x'e yeni bir güncelleme mi geliyor haberleri. 

Yamaha'nın Genos serisi ile kullanıcılara sunduğu ram kapasitesinin ardından doğal olarak Korg kullanıcıları Korg firmasına karşı resmen miızmızlanmaya başladı ki haklı olarak 500 liralık bir akıllı telefonun ram boyutu bile 2018 gibi teknolojik bir yılda en az 8gb iken, neredeyse alt sınıf bir araba fiyatı değerinde olan 4x in ramının 400 mb (800) olması düşündürücü idi.

Henüz resmi bir açıklama yapılmamış olsa da belli ki bu tepkiler birilerinin dikkatini çekmiş olmalı. 

Konu ile ilgili yaptığımız araştırmada ünlü Korg forum sitesi www.korgforums.com' da bu konu ile ilgili başlıklar açılıp duyumlara yer verilmiş. 

Bu duyumları özetlersek, Korgun mart ortası ya da haziran başı gibi bir süreçte kullanıcılarına 1gb ya da 2gb ram kapasitesi vereceği şeklinde.

Peki ama anakarta gömülü bir ram, nasıl artırılacak??

Bununla ilgili fısıltılar şu şekilde;

Korgun kendi fabrikasyon seslerinin bulunduğu diskteki verileri kompres yaparak küçülteceği ve buradan açılan yeri kullanıcıya sunacağı

VEYA;

Mevcut 400 mb'lik rama overlock denilen hız ve kapasite artırma metodunu uygulayarak kullanıcıya yer açacağı şeklinde.

Ayrıca yeni O.S. ile Kronos seslerini okuma yeteneklerinin artırılacağı da söyleniyor. Muhtemelen yeni bir Oscilator fonksiyonu ekleyerek bunu yapacaklar.

Bu haberler ne derece gerçeği yansıtır bilinmez ama, değişiklik her zaman kullanıcının lehine olmuştur ve de Korg'un bu şekilde gıdım gıdım ram sunması, tedbirini almadığı takdirde ilerleyen yıllarda Yamaha, Roland ve dahi bazı markalar karşısında eriyip girmesine ve ya itibarının azalmasına neden olabilir.

Umarız sampleleri doldura doldura bitiremediğimiz RAM'li günleri çocuklarımıza miras olarak bırakmadan bizler de görürüz ;) 

piyanistset.com ekibi
İlgili yabancı blog sitesi linki için TIKLAYINIZ...

Bir diğer fısıltı başlığı için TIKLAYINIZ

Kaynak: www.korg.com blog incelemeleri
Bu haber 6061 defa okunmuştur.

YORUMLAR

 • 9 Yorum
 • Müzisyen Aydın
  1 yıl önce
  Tanıdığım bir çok müzisyende pa 3x var 4x almadık bilerek sound olarak aynı 150 mb ram kapasitesine o kadar para verecek zengin değiliz Pa3x e de overclock desteği yeni bir os gelmezse Millet yamahaya geçmeyi düşünüyor hatta çoğu geçti bile Pa 4x hüsran bizim için...
 • Ümit ön
  1 yıl önce
  Korg firması bence ram yüzünden bayrağı elinden kaçıracak bu gidişle,ikinci en büyük hatası PA serilerine Türkçe dil desteği eklemeli çünki dünyada bu markaları genelde en çok Türk'ler kullanıyor,Türk müzisyenler daha zeki ve yazılım işlerini en profesyonel onlar yapıyor.
 • Admin
  1 yıl önce
  Üstadım kessinlikle haklısınız. Korg yamaha genostan sonra gidimlik politikası ve Türk müşterilerine ilgisiz kalisiyla büyük bir kayibi yaşıyor. Ama ilgisiz kalmaya devam ediyorlar. Bakalim ne olacak.
 • mehmet zafer
  1 yıl önce
  korg firmasini elinde bulunan imkan hic birinde yok ama nedense gidim gidim veriyor ve insanla arayis icine girmek zorunda kaliyor ben kog un butun serilerini kullandim ve suan pa'x ve kronos kullaniyorum .fakat bu gidisle bir cok muzisyen gibi ketron veya yamaha dusunuyorum.
 • Admin
  1 yıl önce
  Üstadım maalesef ses kalitesi olarak korg hiçbir zaman yamaha ile kapisamayacak. 2018 gibi teknolojik bir çağda hala megabayt lik ramlarla uğraşıyor olmamiz ise tam bir facia. Sonuna kadar size katılıyorum.
 • AHMET AKYÜZ
  1 yıl önce
  KORG firması önce bir lutfedip de Türkçe dil desteği koysunlar bir zahmet ondan sonra YAMAHA ve ROLAND ile rekabet etmeye kalkışsın
 • Admin
  1 yıl önce
  Üstadım en büyük pazarı Türkiye olmasına rağmen Korg maalesef bu konuya duyarsız ve ilgisiz. Bu gidişle pazarı kaybedecek.
 • Hüseyin Keskin
  1 yıl önce
  Korg pa 3x için bişeyler yokmu? Mesela o.s versiyon yenilenebilirmi.Orgun açılış hızı arttırılabilir mi?
 • Admin
  1 yıl önce
  Üstadım korg 3x icin güncelleme desteğini durdurdu diye yabancı forumlardan öğrendim. Umarım ürününe destek çıkar. Saygılar.